Na nohách se nachází přes čtvrt milionu potních žláz, které během jednoho jediného dne mohou vyprodukovat až 500 ml potu. Pot se rozkládá a jeho bakterie následně ze sebe vylučují kyseliny a amoniak. Když se k tomu pak přidá ještě i plíseň, odporně to pak zapáchá. Pocení nohou je důležité, protože nám pomáhá regulovat teplotu.
Za zápachem nestojí jen samotný pot s bakteriemi, ale i kvasinky, nevhodný materiál ponožek a bot. Neprodyšný materiál je hlavní viník. Měli bychom vybírat kvalitní obuv a ponožky bych doporučila z kvalitního bambusového vlákna. V nejhorším případě za zápachem stojí nedodržování hygieny.
V dnešní době existuje mnoho přípravků, jak ošetřit nohy, ale i obuv. Mě ovšem zajímalo jak to dělali naši předkové, tak zde mám pár návodů, jak to fungovalo našim babičkám a dědečkům.
Výborné jsou koupele nohou. Připravují se z různých druhů surovin a přináší našim nohám úlevu a regeneraci.
- jablečný ocet – bakterie nesnáší kyselé prostředí. Vinný ocet je daleko silnější, tak pokud byste chtěli použít tento, tak musíte dát nejméně o polovinu menší dávku octa. Koupel s jablečným octem připravíte v poměru 2dl octa na 2 l vody.
- voda se sodou – dáme v poměru 1 polévková lžíce sody na 2 l teplé vody. Nejen, že likviduje bakterie, ale zároveň zvláční pokožku. Je výborná před samotnou pedikúrou.
- samotné bylinky, případně v nějaké směsi se připravují stejně jako bylinný čaj, jen v poměru asi 5 lžiček na 2 l vařící vody. Koupete se přímo v bylinkách až bude pro vás vhodná teplota vody. Lze zvolit například rozmarýn, šalvěj, tymián, mateřídoušku, dubovou kůru. Použít se dá i tea tree, který můžete rovnou nakapat do horké vody z vodovodu, na dva litry postačí pět kapek.
- koupel z čaje – zde stačí obyčejný černý čaj. Budeme potřebovat asi tak 5 sáčků na 2l vody.
Máte i vy nějaký vyzkoušený recept jak zvítězit nad zápachem nohou?
Jedlou sodu do teplé vody si taky dám a “máčím” nohy, kůže je pak krásně změklá. Jinak doporučuji nosit ponožky, když to jde. Já, když je nenosím, tak kůže tvrdne, i když si ji namažu. Výborná je na to mast z měsíčku.
stejně jako babička, s koupelemi nohou zkušenosti nemám – chodím ale pravidelně na pedikúru a tam mi nohy paní namáčí do vody s voňavou solí. od té doby, co mě paní pedikérka sprdla (ze začátku jsem je měla opravdu v hrozném stavu), se snažím nohy si min. ráno a večer krémovat 🙂
S tímto zkušenosti nemám, nepoužívám nic na pocení nohou. Po osprchování nohy dobře utřu a namažu krémem.