Hluchavka bílá

Kopřivu hluchavku asi každý známe, hlavně tím, že nepálí. Ale jinak si jí asi moc nevšímáme, je docela nenápadná a nenáročná. Jako planě rostoucí ji najdeme skoro všude, na loukách, u silnic, plotů, lesa, také občas i na našich zahradách. Jako děti jsme trhaly její bílé květy a „cucaly“ sladkou chuť nektaru.

Když naše generace chodila do školy, tak se pořádaly různé soutěže nejen ve sběru papíru nebo železa, ale také ve sběru léčivých bylin. Kdo přinesl plný sáček hluchavky, tak byl za hvězdu. Hodně sesychá a také při špatném zacházení hnědne, tím je pak znehodnocená. Je potřeba sesbírat opravdu neskutečné množství květů. Na 1 kilogram  sušených květů potřebujeme nasbírat asi 10 kg čerstvých a nestihneme to ani za týden. Ještě štěstí, že kvete dlouhou dobu a to skoro až do podzimu.

Hluchavka obsahuje silice, třísloviny, saponiny, vitamíny i minerály, působí protizánětlivě, zmírňuje horečku i revmatismus. Z čerstvých rostlin pomohou obklady při otocích, bodnutí včelou nebo při popáleninách. Přidává se do bylinných čajů, které jsou proti odkašlávání a léčí chřipku i angínu. Doporučuje se při nespavosti a neklidu a je vhodná i pro děti.  Čaj krásně voní i chutná. Můžeme připravit hluchavkový nálev ze sušené natě a použít do koupele nebo omývat špatně se hojící místa. Stejně, jako všechny bylinky se nesmí dlouhodobě používat.

 

2 thoughts on “Hluchavka bílá”

  1. Pamatuji si, že když jsme nosili do školy sušené byliny, tak květy hluchavky taky. Měla jsem ji vždycky jenom malinko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *