Dalo by se říct, že vlastní sestra broskve je nektarinka. Stromek může narůstat až do výšky 5m, je samosprašný a krátkověký. Plody jsou spíše menší než broskve, většinou červené barvy, plné vitamínů. Dužina je výborné chuti, pevná a šťavnatá. Jejich pěstování je obtížnější, protože jsou náročné na dostatek světla a hodně tepla. Nejsou tak otužilé jako broskve. Stromky by se měly vysazovat výhradně na jaře, a každým rokem řezem dosahovat větších výnosů. Pokud je plodů hodně, je nutně udělat protrhávku, aby se strom zbytečně nevysiloval. Také použijeme včasné postřiky dle návodu na obalu, nebo se nevyhneme například kadeřavosti, která hrozí. Slupka nektarinek je tenká a hladká a proto velké srážky způsobují praskání plodů a jejich hnití na stromech. To často vede i k znehodnocení celé úrody. Tímto bychom se měli řídit a vybrat jim to správné místo. V době zrání broskve i nektarinky mohou napadat vosy, umisťujeme proto na stromy lapače vos, abychom nepřišli o úrodu. Nejlepší na nektarinkách je pro mnohé spotřebitele hlavně to, že nemají chlupatou slupku, která je zase typická pro broskve. Po sklizni ale dlouho nevydrží a je třeba je urychleně zpracovat, protože se i při malém poškození rychle kazí.
Ti, co nemají zahradu, nebo se do pěstování příliš nehrnou, stačí zakoupit malý zákrsek v květináči, hodící se i na balkon. V zimě stačí květináč obalit silně novinami. Existuje tzv. Trpasličí nektarinka, s netradičním tvarem plodu. Je středně velká, placatá s výrazně červenou barvou. Chutná velice dobře a je odolná proti mírnějšímu mrazu. Musíme ji proto na zimu zabalit.
Co se ale chystá na příští jaro?
Budeme moci si zakoupit stromek, kde jsou naočkované hned dvě placaté odrůdy – nektarinka Flatarina a broskev Saturn. Určitě není od věci si toto zakoupit. Tak ať se daří při pěstování.
Z nektarinek si můžeme připravit výborný nektarinkový koláč.
Synovi více chutná nektarinka než broskev která ho dráždí v krku, ale mi je to jedno, hlavně ať je zralá a šťavnatá to si ráda pocutnám.
Po sklizni není dobré na rozdíl od broskví uskladňovat v ledničce, neboť ztratí svoji vůni, a stejně se začnou brzy kazit. Lepší je uchovávat – jako banány – pouze v chladu.