Podle jakých technických parametrů vybrat domovní drátový zvonek

Koupit nový domovní zvonek není jen tak. Velkou roli jistě hraje vzhled zvonku, ale jako první byste měli zvonek vybírat podle technických parametrů. Jaké to jsou a co dalšího je potřeba mít na paměti, když vybíráte nový drátový zvonek?

Zvonky na 8 V, 230 V, GNU a DNU zvonky

Jako první, podle čeho se orientovat při nákupu domovního zvonku, je napětí. Na výběr máte ze tří možností:

1)  Drátové zvonky na 8 V

Instalace s napětím 8V je častější varianta, se kterou se setkáte ve valné části městských zástaveb, v rodinných i bytových domech. Napětí je zde vedeno z centrálního rozvodu přes zvonkový transformátor v rozvaděči. S tímto typem napětí lze kombinovat jakékoli zvonkové tlačítko.

Jak poznat elektrický drátový zvonek na 8 V? Jeho číselný kód bude mít na konci písmeno T.

  •  Drátové zvonky na 230 V

V tomto případě je napětí 230 V vedeno přímo z rozvodné skříně a transformátor se nepoužívá. Zvonky s tímto napětím se používají spíše výjimečně. Protože zvonkem i zvonkovým tlačítkem prochází napětí 230 V, je zde potřeba myslet na bezpečnost a vybrat takové zvonkové tlačítko, které bude odolné a nestane se, že by se rozbilo (hrozil by kontakt s vysokým napětím procházejícím svorkami).

Jak poznat zvonek na 230 V? Jeho číselný kód bude mít na konci písmeno S.

  •  Zvonky typu GNU a DNU

Jde o domovní zvonky, které fungují, ať je napojíte na jakékoli napětí v rozmezí 8 – 230 V. Pro tyto zvonky existují i univerzální zvonková tlačítka typu PDJ-213 nebo PDJ-213P.

Čtvrtou variantou by mohly být bezdrátové zvonky, ale těm se věnovat nebudeme. Všechny typy zvonků (na 8 V, 230 V i bezdrátové) si můžete vybrat u společnosti Tympol Plus. V nabídce najdete zvonky z různými vlastnostmi a funkcemi.

Který zvonek nepřeslechnete?

K jedné z nejdůležitějších vlastností zvonků patří jejich hlasitost. Lidské ucho vnímá hlasitost každého typu zvonku trochu jinak:

  • Elektromechanické zvonky – vnímáme je jako nejhlasitější a nejintenzivnější.
  • Elektronické zvonky, melodické trubkové zvonky a gongy – slyšíme je o něco méně, ale přesto jsou pro domácí využití velmi dobré.
  • Školní zvonky – u nich je hlasitost opravdu intenzivní, proto se využívají ve školách nebo ve výrobních halách, pro domácí využití se nehodí.
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

Hlasitost zvonku si můžete ve většině případů regulovat podle potřeby. U elektromechanických zvonků se hlasitost mění pootočením chromové misky. Elektronické domovní zvonky se regulují pootočením potenciometru, který se nachází pod krytem. Jediné domovní zvonky, u kterých si hlasitost neupravíte, jsou gongy a trubkové zvonky.

Vhodně vybraný domovní zvonek vám může sloužit řadu let a ohlašovat každou návštěvu – chtěnou i nechtěnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *