Celer

Celer bulvový byl využíván již v antickém Řecku, byl považován na posvátnou léčivou surovinu a používán jako uklidňující přípravek k odstraňování škodlivých toxinů z těla. Byl vždy označován jako přírodní afrodiziakum. Celer je celkem opomíjený, což je škoda, neboť obsahuje více než 80 druhů vitamínů a minerálů. Konzumuje se nejen kořen, ale i listy, které mají dokonce více vitamínu C, než citróny, proto bychom měli nať používat všude tam, kde je to možné, neboť ještě kromě vitamínů A, E a K obsahují mnoho sodíku, hořčíku, fosforu, draslíku, zinku a železa. Významnou součástí je i cenný inzulín, proto by se měl jíst poměrně často. Celerové listy také obsahují 95% vody. Je dobré vypít sklenici celerové šťávy denně, obzvlášť v létě, protože tělo netrpí tolik vedrem. Působí blahodárně i na naše spaní, nebo po nadměrném požití alkoholu.

Celerová hlíza sama o sobě obsahuje také hodně vody, až 80%. Neměla by proto chybět v žádné kuchyni už i proto, že má málo kalorií, tudíž pomáhá shazovat nadbytečná kila. Celer je celkem výživný, snižuje chuť na mastná a sladká jídla. Nakrájený na tenké plátky můžete pojídat po celý den a brzy zjistíte, že jste toho podstatně méně snědli.

Odstraňuje kyselinu močovou, povzbuzuje metabolismus a chrání před vznikem žlučníkových kamenů. Měl by se proto upravit jídelníček obohacený právě o celer také hlavně pro ty, kteří trpí vysokým tlakem. Funguje i jako projímadlo pro ty, kteří trpí zácpou a tak stačí pít celerový džus pravidelně.

Celer dokáže ochutit nejen polévky, ale i maso a různé saláty. Přidává se do různých sterilovaných čalamád, někdo přidává i do bramborového salátu, kde nám zpříjemní chuť. V poslední době jsou oblíbené i celerové chipsy jako zdravá změna místo bramborových lupínků. Stačí celer nastrouhat na plátky a osmažit.

Tato zelenina má velkou výhodu také v tom, že na rozdíl od ostatní zeleniny velmi dobře snáší vysoké teploty a proto neztrácí vitamíny během vaření. Výborný je smažený celer.

Existuje ještě řapíkatý celer, také chutná a zdravá zelenina, která se teprve v poslední době stává oblíbenou. Nejlepší je jíst řapíkatý celer čerstvý za syrova, nakrájené řapíky se výborně hodí do salátů, podávat s Lučinou či sýrem Cottage, nebo jako příloha k pečenému masu. Způsob, jak získáme z řapíkatého celeru co nejvíce zdravých látek, představuje si připravit čerstvou přírodní šťávu, smíchanou s jablkem, mrkví, rajčetem a solí. Uvítáte nepoznanou chuť, ke které se budete stále vracet.

3 thoughts on “Celer”

  1. Smažený celer je u nás na jídelníčku docela pravidelně a polévku si bez něho nedovedu představit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *