Mnozí z nás mají v paměti červenou řepu z klasické školní jídelny. Upřímně a to jsme rozhodně nezkoumali její nutriční hodnotu. A ani, jak moc je prospěšná našemu zdraví.
Ovšem čím je člověk starší, je zkoumavější a zjišťuje, že je nutné pro své zdraví něco udělat. Existuje mnoho rostlin, bylinek, ovoce a zeleniny, které jsou velkým přínosem pro náš zdravý životní styl.
Pojďme se podívat právě na červenou řepu a zjistíme, že patří mezi poklady kuchyně.
Nejdříve se začala pěstovat ve Středomoří. Avšak ji znali lidé už ve starověku, nekonzumovali ovšem její bulvy, ale jenom její mladé listy.
Červená řepa je vynikajícím a nenahraditelným zdrojem minerálů a vitamínů. Konzumace řepy pomáhá na snížení krevního tlaku, upravuje srdeční puls a posiluje nervový systém. Křemík v ní obsažený je dobrý na pevné kosti, vlasy a nehty. Má také velké množství vápníku, hořčíku, železa a zinku. Je bohatou zásobárnou vitaminů C, B1, B2, B6 a E. Dodává tím tělu vzácné živiny. Těhotným a kojícím ženám přináší užitek množství kyseliny listové, která má nezastupitelnou roli ve zdravém vývoji plodu.
Proto je na místě varování diabetikům – ti by měli být s konzumací červené řepy velmi obezřetní. A další skupinku tvoří lidé, kteří trpí močovými kameny. Ty také musím zklamat, to proto, že obsahuje kyselinu šťavelovou, která močové cesty dráždí.
My nakládáme červenou řepu se zelím To je moc dobrá příloha k jídlu.
1 kg řepy /uvařit a nakrájet na proužky/, 1 kg zelí, 20 dkg cibule-promíchat a dát do sklenic.
Nálev: 3/4 l octa, 16 sacharinů, 20 dkg cukru, 4 lžíce soli, 1 l vody .
A zavařit.
Červená řepa je v poslední době moje oblíbená zelenina. Nedávno jsem si z ní udělal detoxikační salát a každý týden to jednou opakuji. Opravdu to pomáhá. Když nakládáme na podzim kysané zelí nesmí v něm červená řepa chybět. Mňam.
Nakládaná řepa
Vařenou červenou řepu oloupeme, nakrájíme na hranolky, kostičky, menší na kolečka. Vkládáme do sklenic, přidáme půl lžičky fenyklu a zalijeme nálevem na okurky. Kdo má rád, může přidat kousky křenu.