Když jsem byla malá, babička mě brávala s sebou na sběr této pomalu již zapomenuté bylinky. Musím přiznat, že mě moc nenadchla, protože mi vůbec nevoněla. Tak jsem si ji představovala jako rostlinku, která má 9 možností jak přinést zázrak do našeho života. Později jsem se dozvěděla od hajného, že i zvířátka mají k ní respekt a občas se jí pěkně vyhýbají obloukem, proto ji můžeme vidět jako jedinou kvetoucí dominantní rostlinku buď na lesních cestách nebo loukách.
Její moc je opravdu silná. Je lepší, když se devětsil užívá před jídlem či v průběhu jídla.
Celá rostlina je léčivá:
květ, list, ale nejvíc oddenek. Pomáhá při tišení dráždivého kašle, účinná je i při astmatu, ulevuje při horečce, působí mírně močopudně. Uvolňuje křeče jak průdušek, tak žaludku nebo žlučníku. Zevně lze nálev použít na špatně se hojící rány a křečové žíly.
Sběr, sušení, uskladnění:
oddenek se sbírá brzy zjara, suší se rychle ve stínu. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Od jara až do podzimu lze sbírat také list či květ.
Příprava bylinky pro použití:
Pokud vám vadí vůně, můžete ji nakombinovat s nějakými jinými bylinkami.
Případně ji můžete namíchat i do vína – 1,5 g prášku z oddenku rozmíchejte v dl bílého vína a můžete popíjet 2x denně.
Jinak lze popíjet 3x denně nálev – z jedné čajové lžičky nadrobno sekaného oddenku a šálku vroucí vody. Nechte louhovat 10 minut a sceďte.
Její čerstvé listy poslouží jako hojivé obklady na revmatické klouby či výrony nebo při odřeninách na nohou. Umyté čerstvé listy rozmělníte a přiložíte na nemocné místo. Takto můžete opakovat i vícekrát denně.
Nedoporučuje se užívat dlouhodobě a není vhodný pro těhotné a kojící ženy ani děti.
Začátkem dubna jsme se vydali na vycházku a našli pár květů.
U nás ji také není vidět. Tedy, já ji neviděla.
O této rostlině jsem hodně slyšela, ale mohu říct, že jsem ji snad ani nikde neviděla. A ani podle obrázku mi to nic neříká. Třeba tu možná neroste a nebo nechodím tam, kde je.
Je to možné, že u vás neroste. I u nás na některých místech vůbec není k nalezení.