Podlehli jste kouzlům dýní a teď máte na půdě, ve sklepě či ve spižírně krásně vyvedené dýně a zvažujete, jak nejlépe je zpracovat? Tady jsou tři oblíbené recepty. A něco navíc.
Dýně je zelenina rozmanitá barvou, chutí, velikostí i využitím. Oblíbené jsou zejména dýně Hokaido, které nemusíte loupat, ale zpracovat je můžete i se slupkou. Níže uvedené recepty ale můžete klidně přichystat i z obyčejné dýně. Všechny jsou snadné, nepotřebujete k nim žádné speciální kuchyňské potřeby a s výsledkem budete spokojení.
Polévka z dýně
Ingredience: 1kg dýně, 2 mrkve, 3 brambory, cibuli, lžíci olivového oleje a polévkové koření tak, jak jste zvyklí (např. pepř, bobkový list, nové koření)
Na dno hrnce nalijeme lžíci oleje a zpěníme na něm cibuli, přisypte dýni nakrájenou na kostičky a krátce osmažte. Přidejte asi 1,5 litru vody, brambory, mrkev a koření. Jestli rádi používáte tlakové hrnce, bude polévka hotová za cca 10 minut, v klasickém hrnci vařte, dokud zelenina nezměkne. Hotovou polévku pak rozmixujte a pro zjemnění či zpestření chuti můžete přidat smetanu, parmezán, nebo ji posypat dozlatova opečenou slaninou či houskou.
Dýňová marmeláda
Ingredience: 1 kg dýně, 1 kg cukru, 1-2 citrony, mletá skořice, Gelfix nebo želírovací cukr dle zvyklostí. Lze přidat i 0,5 kg jablek, kousek zázvoru, badyán, hřebíček.
Oloupejte dýni (i Hokaido), odstraňte semena a nakrájejte ji na kostky. Můžete ji nechat odstát v citronové vodě, nebo se rovnou pustit do vaření. Dýni, popř. i oloupaná a nakrájená jablka a zázvor, dejte do hrnce, podlijte mírně vodou, přidejte šťávu z citronů a duste do změknutí. Směs rozmixujte, přidejte cukr, skořici a další koření, želírovací přípravek a znovu povařte. Horkou marmeládu dejte do sklenic a zavařte.
Dýňový džem, zdroj fotografie: tastejoureny.cz
Dýňový džus
Ingredience: připravte si 6 kg dýně, 1 kg cukru, citronovou šťávu, 10 l převařené vody. Můžete přidat i ananasový kompot.
Dýni oloupejte, nakrájejte na kostičky a nechte do druhého dne odstát ve vodě s citronovou šťávou. Vodu slijte, podlijte dýni vodou, popř. kompotem, a vařte do změknutí. Džus přeceďte přes jemné sítko nebo plátno a plňte do sklenic.
Dýňový džus, zdroj fotografie: Jedlíkovo vaření
A pro zajímavost – dýně obsahuje betakarotén, vitamíny řady B a C. Dále železo, sodík, hořčík a draslík. Pokud chcete při vaření zachovat co nejvíce vitamínů a živin, zkuste se podívat na hrnce na indukci, usnadní vám práci a může vás těšit i pomyšlení, že jste udělali něco pro své zdraví. Dietáře také jistě potěší, že dýně může obsahovat až 90 % vody, má jen minimální obsah tuků, zato vysoký obsah vlákniny. Pokud vám základní tři recepty nestačily, další inspiraci naleznete zde.