Pokud se jede na dovolenou do chatky, kde není lednička, musíme se připravit na to, jak skladovat potraviny, aby vydržely co nejdéle.
Sýry – plátno namočíme do octové vody, vyždímáme a sýry do něj zabalíme. Dáme třeba na betonovou podlahu, kde je sucho.
Máslo – na uchování je nejlepší kameninová nádoba. Má se vyndat z obalu, trochu osolit a řádně přikrýt.
Maso a uzeniny – zabalíme do alobalu a vložíme do kameninové nádoby, nebo maso dáme do utěrky, namočené také v octové vodě. Brzy spotřebujeme. Nebo ho můžeme dát do mísy s nakrájenou cibulí, také vydrží.
Chléb – aby déle vydržel, zabalíme do utěrky a vložíme do igelitové tašky. Každý den pak tašku otáčíme.
Pokud jsme někde v blízkosti potoka, je nejlepší sýry, maso a máslo vložit do dobře uzavřené nádoby a ponořit do vody. Takto je dobře vychlazené i pivo a jiné nápoje.
Děkujeme za rady babicce11
Mám i vakuované hrnce a misky, kde odsaji vzduch a potraviny vydrží déle…
Skladování potravin v létě a na dovolené je nejlepší v praktických vakuových sáčcích. Ve vakuových balíčcích můžete skladovat prakticky cokoliv. V balení bez vzduchu vydrží zejména káva, mouka nebo rýže. Uchovají si čerstvost a čistotu. Potraviny můžete takto skladovat nejen ve spíži, ale i v lednici nebo mrazničce. Vakuum oceníte i na dovolené, kdy si nachystáte balíčky potravin přesně podle množství, které najednou spotřebujete.
Pravé máslo dávám i doma do porcelánové máslenky a večer ho vždycky vyndám ven, aby šlo ráno namazat. Když zapomenu, tak to dlouho trvá, nebo použiji jiné – třeba Bonjour, to jde mazat hned. Ramu, Floru, Perlu – skoro nekupuji, nikomu to nechutná.
Hodně dobrých rad!
Nejela bych na dovču nikam, kde by neměli lednici.
Ještě doplním – kdo má na zahradě studnu, je výborná věc, když chceme uchovat třeba jablka – i v létě – aby dlouho vydržela, je dát do kbelíku a do ní zavěsit. Zůstanou jak čerstvá hodně dlouho. My to tak zkusili i s broskvemi, když se jich hodně najednou urodilo.