Pokud jste se rozhodli využít služeb copycentra a nechat si vytisknout dokumenty, letáky, propagační materiály nebo diplomové práce, je dobré vědět, jak připravit data pro tisk.
Pro základní tisk, kopírování a skenování zpravidla stačí domácí nebo kancelářské tiskárny. Občas je ale lepší využít služeb profesionálního copycentra. V tomto případě byste měli znát několik pravidel pro přípravu podkladů pro tisk.
5 pravidel, jak připravit dokumenty pro tisk
V pražském copycentru Tomados radí klientům, aby si před tiskem vždy zkontrolovali všechny náležitosti. Díky tomu bude výsledek tisku odpovídat vašim představám.
1) V jakém formátu tisknout?
Tisková data byste měli do copycentra dodat vždy ve formátu Adobe PDF. V případě ofsetového tisku by mělo jít o konkrétní formát PDF/X-1a.
Výhodou formátu PDF je, že vypadá stejně na všech zařízeních, takže se nestane, že by dokument vypadal jinak u vás v počítači, jinak v počítači v copycentru a úplně jinak při vytištění. S tímto problémem se lze často setkat u tisku diplomových prací, kdy jsou dodány tiskové podklady například ve Wordu a při tisku se rozhodí čísla stránek, nadpisy nebo celé odstavce.
PDF formát dokáže zachovat všechny informace jak u bitmapových, tak u vektorových objektů.
2) Jak upravit fotky pro tisk?
Pokud potřebujete vytisknout dokument obsahující fotografie nebo grafiku, musíte mít správně nastavené DPI (tzn. kolik obrazových bodů/pixelů je umístěno v délce jednoho palce), které se liší podle druhu výstupu:
- Tisk barevných nebo černobílých fotografií – rozlišení 300 DPI
- Tisk perokreseb nebo jemné grafiky – rozlišení 600-1200 DPI
Pro tisk dokumentů, plakátů nebo fotografií, které se budou prohlížet z malé vzdálenosti, je vhodné použít rozlišení 300 DPI, u grafiky a jemných perokreseb je to dokonce 600-1200 DPI (budou velmi dobře vykresleny i malé detaily), u billboardů naopak postačuje DPI 80 i menší.
3) Výběr barevného režimu
Myslete i na to, že při ukládání souboru je potřeba správně nastavit barevný režim. U tisku se vždy jedná o režim CMYK nebo lze použít i stupně šedi. Častou chybou je uložení souboru v režimu RGB nebo Lab. Tyto režimy jsou určeny pro zobrazení na monitoru, pro tisk ale vhodné nejsou.
4) Nastavení ořezových značek a spadávek
Ve většině případů je nutné také nastavit ořezové značky (vypadají jako křížky), díky kterým je vyznačena linie, kudy se u tisku bude provádět řez tak, aby měl tisk požadovaný formát. Důležitá je také spadávka, tedy přesah dokumentu určeného pro tisk, zamezující tomu, že se při tisku objeví na okrajích bílý proužek bez potisku.
Jak nastavit ořezové značky a jak udělat spadávky? Toto je otázka spíše na grafika, který s dokumentem pracuje. Pokud si chcete obojí nastavit sami, pamatujte, že spadávka bývá většinou 3 mm. Ořezové značky lze přidat ve většině grafických programů i ve Wordu pomocí volby přidání tiskových nebo ořezových značek.
5) Nevíte jak na to? Nebojte se požádat o pomoc
Pokud si přeci jen nevíte rady, je vždy lepší požádat o přípravu dokumentů pro tisk zkušeného grafika, který všechny potřebné zásady ovládá. Tisk v copycentru poté bude bez problémů a vy si ušetříte nervy s tím, že výsledný tisk není takový, jaký jste si představovali. Poradit vám mohou i v samotném copycentru.
Náš tip: Pronájem tiskárny Vám ušetřit až 50 % nákladů na tisk