Květáku se říká lidově karfiol a je velmi oblíbenou košťálovou zeleninou. Na našem trhu je k dostání celoročně.
Pokud ho pěstujeme sami, potřebuje hodně zálivky, prohnojenou půdu a slunné místo. Květák má velmi pestré využití, ale málokdo si uvědomuje, jak moc je přínosný pro naše zdraví. Lze dokonce říci, že jde o zeleninu, která má doslova zázračné účinky.
Obsahuje vitamíny B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, E, draslík, vápník, zinek, železo, hořčík, jód, chrom a selen. U květáku byly prokázány protirakovinné látky, obsahuje hodně vlákniny, působí na snižování krevního tlaku, posiluje imunitu, tlumí zánětlivé reakce. Tato výborná zelenina působí proti skleróze a podporuje růst zdravých vlasů.
Zároveň sloučeniny, které jsou v bohatém množství obsaženy právě v květáku, působí na pokles tvorby špatného cholesterolu v buňkách.
Je také vhodný pro diabetiky a pro ty, co chtějí zhubnout, neboť obsahuje velmi málo kalorií.
Nedoporučuje se jen těm, co trpí dnou.
V kuchyni má velké pole působnosti. Můžeme jej vařit, dusit, smažit, zapékat, ale i nakládat a zavařovat. Dále ho můžeme zmrazit nebo si připravit zeleninové směsi, které využijeme do polévek nebo pod maso.
Pokud děláme polévku z čerstvého květáku, měli bychom použít i jeho košťál, neboť v něm je velké množství zdraví prospěšných látek.
Květák poskytuje značnou ochranu proti srdečním onemocněním, rakovině, cukrovce a také revmatické artritidě. Proto se doporučuje ho častěji zařadit do svého jídelníčku.
Můžete vyzkoušet recept na zapékaný květák bez použití vajec.
Tento týden jsme měli obalovaný květák. Jako pokaždé, když ho smažím, jsme si na něm moc pochutnali.
Květák můžeme v jakékoliv podobě, ale syn nejraději zavařovaný.
Květák je moc dobrý jako květáková rýže:
potřebujeme jen květák, 5 hřebíčků, sádlo, sůl
Květák posekáme nadrobno, dáme na rozpálené sádlo, přidáme hřebíček, sůl, zalijeme vodou a dusíme hodně do měkka. Je to dobré jako příloha k masu, ale i k omáčkám. Zkuste to :-).
Milujeme květák! Ať už obalovaný, nebo jen tak na mozeček.