Už jste slyšeli posvátnou větu, že co je dobré není zdravé? To rozhodně neplatí v tomto případě. Ovocné plody jsou lahodné a dají se využít nejen v syrovém stavu, kdy obsahují nejvíce vitamínů, ale i tepelným zpracováním.
Lidé pěstují ovoce již od dob Peršanů. Postupně se starověcí ovocnáři věnovali šlechtění divokých rostlin. Nastalo různé křížení a zdokonalování plodů. Cílem bylo vytvořit větší, chutnější plody a aby měly co nejmenší pecku. Však si naši předkové dostatečně uvědomovali, že mají ve svých rukou přímo poklad.
Jednou jsem v televizi viděla pořad, kde hovořil lékař David Frej. Zaujalo mě jak krásně mluvil o přírodní léčbě jako doplňkem k dlouhověkosti. Dále se zabývá léčbou chronických, zejména civilizačních nemocí, výživou, detoxikací a regenerací organismu. Nabízí vhodné řešení na úpravu metabolismu a individuální stravu. Podle něho k nejzdravějšímu ovoci patří zralé mango, sušené švestky a hrozinky, které se namočí před konzumací několik hodin do vody. Dále pak třešně, brusinky, borůvky, maliny a broskve. Když uvaříme jablíčko nebo hrušku se skořicí a kardamomem, budeme zajisté překvapeni výsledky ve svém životě. Doporučuje, že kyselé ovoce bychom měli konzumovat spíše v dopoledních hodinách a odpoledne si dopřát sladké druhy. Samozřejmě by bylo nejlepší dodržovat zásady konzumace a to je nemixovat více druhů najednou. U některých jedinců to může způsobovat komplikace, kdy začne ovoce v žaludku kvasit a vyvolá nadýmání a plynatost. Hovoří se zde o celých plodech, zpracování v podobě smoothie je stravitelnější.
Když se začteme do různých článků z tohoto blogu, můžeme u mnoha druhů ovoce číst, že mají rozhodně vliv na tvorbu rakovinových buněk. Mě osobně zaujaly borůvky, kdy podle nejnovějších studií, obsahují látky, které zasahují do růstu buněk při rakovině prsu. Uvádí se, že v začátku dokážou zastavit i rozvoj této nemoci. Jen pro ilustraci: žena vážící 60 kg by měla do svého denního jídelníčku zařadit 100 g borůvek. A dokonce může konzumovat borůvky, které byly zmražené. Horší je to s dlouhou tepelnou úpravou – zde bohužel účinnost látek nelze zaručit. Pro muže jsou důležité zejména proti nádoru prostaty.
Například borůvky byly za druhé světové války pravidelnou součástí jídelníčku letců a ani dnes na ně nenechají dopustit astronauti. Rodopsin, který je v nich ukrytý, zvyšuje totiž ostrost zraku.
Dá se ve stručnosti říci, že právě teď jsou nejvhodnější měsíce na to, abychom si udělali zásobu na zimní dobu. Vždyť pak naše tělo bude všechny přírodní vitamíny a minerály potřebovat dvojnásob.
Kdo žije na vesnici, nebo prostě v baráku se zahrádkou, tak si většinou hodně ovoce vypěstuje doma. Pak je to zdravé. Teď nám zrovna zrají ostružiny a ještě jsou tam maliny.
Za chvíli budou zralé švestky. A pořád tady máme plno vitamínů. I čerstvou zeleninu.
Na zimu to zavářím a zmrazuji, aby bylo co do polévky a na buchtu.
Jahody, meruňky i borůvky mám v mrazáku, sice ne moc, ale něco na zimu bude, i pár kompotů. Ze zeleniny mrkev, pórek, květák, papriku – to kdyby náhodou doma čerstvá nebyla.