Petrželka kadeřavá

Petrželka  kadeřavá

Tato rostlinka nám není tak cizí, ale určitě je mnoho co o ní třeba nevíme. Známe ji pod jménem kudrnka, ale má i svoje lidové jméno – petruželka nebo petruška.

Čeleď:

Miříkovité

Původ:

jihovýchodní Evropa, východní Středomoří a severní Amerika, v dnešní době je rozšířená po celém světě.

Popis:

Patří mezi dvouletky, dosahuje výšky okolo 60 cm, její listy jsou zelené, kadeřavé a aromatické

Pěstování:

Má ráda plné slunce nebo jen mírný stín. Půda by měla mít velkou alkalickou hodnotu, optimální pH6. Petrželka je vděčná za vydatnou zálivku. Přes zimu je lepší ji zakrýt. Ovšem to nám nebrání v tom, abychom ji pěstovali doma v květináči a tím máme čerstvou petrželku celou zimu, vlastně po celý rok.

Rozmnožování:

Jedině přes semínka. Proto se doporučuje dělat výsadbu každý rokem. Nesmíte se zaleknout, že jste zasadili semínka a nic se neděje, protože si dávají trochu na čas, jejich slabé stonečky můžete zaznamenat až po 6-ti týdnech.  Samozřejmě jsme lid vynalézavý a tak můžeme tuto dobu zkrátit naším zásahem. Je to jednouché, protože semínka namočíme do vlažné vody a tím urychlíme proces klíčení.  Ještě bych ráda zmínila, že výrobce uvádí, že jeden sáček obsahuje až 1 300 semínek. Někdy  se ale nezadaří, protože má svoje slabiny a to je její náchylnost ke rzi a virovým chorobám

Využití a její účinky:

–          Rozšiřuje cévy a uvolňuje křeče hladkého svalstva

–          Vhodná při poruchách trávení

–          Je to mírné afrodiziakum

–          Používá se při léčbě močových cest, ledvin a močového měchýře

–          Podporuje chuť k jídlu

–          Čistí dech, doporučení pro milovníky česneku – stačí ji žvýkat, ani ji nemusíte jíst, dokáže si s česnekovým pachem poradit

–          Odpuzuje hmyz

Nejčastěji ji v kuchyni používáme do polévek a na různé dekorace. Velmi často se s ní setkáme na obložených chlebíčkách nebo talířích, dodá vždy tomu moc pěkný vzhled. Přidává se i do pomazánek nebo různých jiných jídel. Především se používají listy, ale i stonek je jedlý. Musíte počítat s tím, že je výraznější a aromatičtější, než lístky.

Pokud ji máme dostatek, můžeme ji zamrazit nebo usušit. Sušená nemá už tak silné aroma, ale používá se podobně. Jen doporučuji ji dát do polévky těsně před koncem varu.

Ještě chci připomenout, že obsahuje provitamín A, vitamín B, C a E. Z minerálních látek pak draslík, hořčík, železo, sodík a fosfor.

2 thoughts on “Petrželka kadeřavá”

  1. Taky si myslím, že nejlepší ji vypěstovat ze semínka. Ta koupená v květináči prostě nevydrží, kolikrát jsem ji pak dala ven, kořenů má fůru a stejně zajde.

  2. Co tu chybí dopsat? Asi to, že petrželka má velkou moc v hubnutí. Za pár dní 3-5 kg a je potřeba opravdu málo. Uvařte si nápoj z petržele. Do litru vody přidáme 5 lžic nasekané petrželky, necháme stát 20 minut, scedíme a popíjíme. Pokud “sníme” i petrželku, nevadí. Nejvíc ale 1 litr denně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *