Podběl lékařský

Ještě na některých místech nezačalo jaro a už můžete vidět další bylinku. Má krásný žlutý květ na delším stonku. Zvláštní je, že nejdříve na nás vykukují kvítky a pak až teprve přichází na světlo jejich listy. Možná je to proto, že je rostlinka menšího vzrůstu a dává o sobě vědět. To ovšem neznamená, že se nepoužívá jak květ, tak listRoste hojně na vlhkých jílovitých půdách, na pasekách, náspech, v lomech a podél cest.
Květy se sbírají časně zjara za suchého počasí a rychle se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Listy se sbírají v květnu až do června, mohou se sušit i na slunci. Musíme dávat velký pozor, aby květy úplně nezhnědly. Dobře usušenou bylinu uchováváme v suchu a v uzavřených nádobách.
Podběl obsahuje sliz, třísloviny, organické kyseliny, stopy silice, hořčiny, inulin, cholin a další látky. Působí jako prostředek k uvolňování hlenů, je potopudný, močopudný a má protizánětlivé účinky a usnadňuje odkašlávání.  Dále je vhodný při žaludečně střevních potížích, jako jsou záněty, nechutenství. Odvar z listů je výborný na záněty žil, povrchové vředy i záněty očí. Těhotné a kojící ženy by se podbělu měly raději úplně vyhnout.

Příprava a působení bylinky:

Čaj pro vnitřní použití:

při nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích, bronchiálním astmatu, po zápalu plic a při horečce.
Na jeho přípravu potřebujeme 2 čajové lžičky květů podbělu. Ty se zalijí vroucí vodou a nechají se 10 minut louhovat. Po přecezení se čaj podává. Osladit můžete například medem.

Obklady:
na otoky a bolest svalů, při zánětu žil, na vředy, na ekzémy a špatně se hojící rány, výborný je i na popálená místa.
Pro přípravu hojivého obkladu budeme potřebovat čerstvé lístky podbělu, které je třeba nasekat tak, aby vznikla kašovitá směs. Ta se pak přiloží na postižené místo a nechá se dostatečně dlouho působit.
Nebo se připraví:  1 lžička sušených řezaných listů a 1 lžička květů (nebo 2 lžičky listů) na ¼ l vody.
A je připravený lektvar na obklady.

Šťáva z podbělu

Šťáva se připravuje z čerstvých lístků pomocí odšťavňovače. Lze ji využít k zevnímu použití při ranách a popáleninách. Babička mi ji dávala s mlékem a medem, když jsem měla záněty průdušek.

Podbělový sirup

Pro přípravu sirupu se používají jarní květy. Do vhodné nádoby postupně vrstvěte květy s třtinovým cukrem. Nádobu uzavřete, dejte na tmavé a chladné místo až na 8 týdnů. Pak obsah přiveďte k varu, přeceďte a přelijte do lahví.

Podběl jako součást salátů

Pokud patříte mezi milovníky zeleninových salátů a lákají vás nové chutě, nebojte se použít mladé lístky podbělu pokrájené na tenké proužky i do zeleninových salátů.

Podbělového čaje se užívá ke kloktání:

při zánětech v dutině ústní a zánětech v hrdle.

Inhalování podběle:

Vrchovatou polévkovou lžíci květů a listů spaříme a vdechujeme páry pod ručníkem.   Zopakujeme vícekrát denně.

Při jarní vycházce jsem našla také pár krásných míst s podbělem.

 

 

3 thoughts on “Podběl lékařský”

  1. Také jsem jako dítě sbírala bylinky, sušila a nosila do školy. To byly vlastně moje první vydělané peníze!!!

  2. Pamatuji si, jak jsme kdysi sbírali s dětmi podběl na louce, sušili a pak je děti odnesli do školy. Byla tenkrát akce ve škole, která třída toho nasbírá víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *