Pohanka

V posledních letech se hodně mluví o pohance jako o zázračné nové potravině. Inu nová tak nebude, protože se k nám dostala před mnoha a mnoha lety, ovšem v oblasti našeho zdraví je jednička na trhu.
Vhodná jak pro vegetariány, tak pro celiatiky, kteří nesmí lepek. Tudíž se stává na žebříčku potravin prvotinou pro bezlepkovou dietu. Samozřejmě se dá podávat i jako příloha k masu nebo ji použít pro přípravu bezmasého pokrmu.

Jak je to s historií

Tak tomu už dávno bylo. Možná ji k nám přivezli i nájezdníci z východu, kdo ví. Oni totiž vozili s sebou takové své cestovní suroviny, které pak zasadili a tím se k nám dostalo mnoho rostlin. Protože se totiž nájezdníkům říkalo pohané, tak odtud by mohl být i název pohanka. Ale kdo ví? Je to pravda nebo jen legenda. Ať tak nebo tak pokrmy jsou z ní chutné.

Pokrm jen pro chudé?

Pěstování je velmi rozšířené, jelikož je skutečně nenáročná. Daří se jí třeba i v méně úrodné půdě. Však také dříve byla více v domácnostech jako hlavní zdroj pokrmu. Ovšem postupně ji vytlačily brambory a obiloviny.
Také se o ní říkalo, že je to pokrm pro chudé. Možná k tomu vedlo i to, že se právě pěstovala v méně úrodných krajích a tam se zase moc nezdržovali ti bohatí.
Kdo ví? Jedno ale je jisté. U známého našeho panovníka Karla IV. byla pohanka běžnou součástí na jídelníčku. Dokonce ji upřednostňoval před masitou stravou. Takže se objevovala jak v chudých rodinách, tak měla své místo na stříbrných podnosech.

Co obsahuje a co umí

Tato úžasná bezlepková potravina obsahuje také řadu minerálních látek, jako jsou vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, měď, mangan a zinek, a vitamínů B (B1, B2, B6), E, niacin a rutin. A nejen to, ale je zdraví prospěšná. Její léčebné účinky jsou známé v oblasti křečových žil, ovlivňuje právě funkci trávicího systému, uklidňuje vředy, usnadňuje léčbu hemeroidů, pomáhá s cholesterolem, regeneruje jaterní buňky a další.

Základní příprava

S pohankou se můžeme setkat ve třech formách:

  1. celé loupané pohankové zrno
  2. zrno rozdrcené na větší kousky se jmenuje lámanka
  3. zrno pomleté – a máme pohankovou mouku

Vařit ji můžeme také na dva možné způsoby, ovšem pomalý způsob je vůči pohance šetrnější a zachovává nejvíce živin.

Pomalé vaření:

Pohanku propláchneme pod tekoucí vodou. Mezitím si dáme vařit vodu, musíme počítat s tím, že pohanka nabobtná, tak je třeba více vody. Až nám začne vařit, vložíme do hrnce omytou pohanku a osolíme. Pokud ji pak budeme zpracovávat na sladký způsob, tak samozřejmě solíme jen malinko. Vaříme jen 5 minut pod pokličkou. Poté odstavíme a necháme hodinu stát.

Rychlé vaření:

Postup je zpočátku stejný, jen jí vaříme 15 minut, samozřejmě během varu promícháváme. Pak by měla být dostatečně měkká. Odstavíme z plotýnky a necháme pod pokličkou ještě dojít tak dalších 15 minut. Poté vodu slijeme a je hotovo.

Výhodou je, že pohanku si můžeme navařit dopředu, protože nám v chladu vydrží takto vařená 2-3 dny. Takže pak si ji můžeme odebrat podle potřeby.

Že byste ji rádi vyzkoušeli, ale nevíte přesně jak se s ní poprat? Nevadí, některé z receptů najdete zde.

Tak příjemné vaření.

 

 

 

 

 

1 thought on “Pohanka”

  1. Pohanku si vařím hlavně sama pro sebe, kvůli svým špatným žilám, jak křečovým tak i těm vnitřním. Pokud to pomáhá a navíc mi to chutná, proč ne. Někdy i ten můj uzobne, ale má radši maso :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *