Rýmovník – přírodní lékař
Že nevíte, co to je? Že jste o něm ještě neslyšeli? Tuto bylinu možná znáte pod názvem řecký eukalyptus. Víte, jak tato bylina vypadá? Má silné listy, které jsou porostlé drobnými chloupky a hlavně podle své specifické vůně. Ta nám připomíná meduňku a mátu s eukalyptem zároveň.
V této roční době se snad každý nachladí a hledá cestu, jak se toho zbavit. Jste nachlazení, či máte rýmu? Tablety nechte stranou a zkuste rýmovník. Přírodní cesta je přece jenom lepší.
Když si rýmovník přinesete z obchodu, tak ho hned přesaďte do většího květináče s hlínou a větším podílem písku a na dno dejte pár kamínků. Měl by se také pravidelně zaštipovat do tvaru koule, potom se krásně rozkošatí. Měl by se každý rok na jaře přesadit. Tato bylina je nenáročná na pěstování, má ráda hodně světla a tepla a nemá ráda průvan. Je ideální, pokud ji necháte v zimě na parapetu a v létě ji můžete dát ven, ale ne na přímé slunce. Je vhodným doplňkem na okenní parapety do truhlíků, roste rychle.
Rýmovník má široké využití, obzvlášť když ucítíte, že se o vás pokouší nachlazení. Stačí přitom promnout v prstech jeho listy a čichat tu vůni. Také je z něho výborný čaj, přestane vás po něm bolet hlava. Navíc snižuje krevní tlak, zlepšuje trávení a pomáhá odstraňovat i žlučové kameny. Pokud někoho trápí astma, dejte si rýmovník do každého pokoje, bude se vám lépe dýchat. Je to léčivá pokojovka, která odpuzuje mouchy a komáry. Rostlinu koupíte v zahradnictví asi za 50,- Kč.
Chce to prostě rýmovník vyzkoušet, k inhalování je nejlepší rýmovník purpurový.