Již z názvu můžeme vidět, že se bude jednat o rostlinku, která má v sobě ukryty léčivé účinky. Šalvěj je velmi aromatická. Používají se listy, které se nejprve důkladně usuší. Poté se v malých dávkách používají jako koření při vaření polévek a různých druhů mas, hlavně divočiny. Zároveň je výborné při úpravě ryb a grilování. Milovníci čajů si též přijdou na své.
Nálev do koupele pomůže při plísňových onemocnění pokožky a oplachováním vlasů dosáhneme toho, že se nebudou tvořit lupy. Šalvěj se vyskytuje i v ústních vodách. Má stahující účinky na celou ústní dutinu, nejen na dásně. Jako dezinfekce se výborně hodí i při bolesti v krku a pomáhá i při parodontóze. Podporuje chuť k jídlu, čistí krev, dobře působí při nemoci jater, dokonce chrání před záchvaty mrtvice, bystří paměť. Šalvěj obsahuje hlavně vitamíny skupiny B a P, silice, třísloviny, hořčiny.
Existuje mnoho druhů šalvěje, výčet dělá až 800 druhů této bylinky. Mezi nejznámější patří tzv. španělská, která je i u nás známá a používaná jako Chia. Semínka jsou nesmírně zdravá, obsahující mimo jiné i omega 3 mastné kyseliny.
Výborné jsou uvařené noky na šalvějovém másle a posypané sýrem… je to rychlé a jídlo na léto jak dělané.
Věřím, že šalvěj pomáhá, ale já nemám ráda tu vůni. Ani nevím, proč mi vadí.
Šalvěj vkládám do pstruhů, když je grilujeme. Mají lepší chuť i vůni.