Kdo by neznal známou píseň „Tak jako slunečnice každým dnem, otáčím se za sluncem.“
Skutečně se otáčí za sluncem, ale pouze tehdy, pokud je ještě mladá. V této době potřebuje načerpat sluneční paprsky pro její další zdravý vývoj. Když je starší, již nemá tolik sil. Její květy jsou těžší, díky množství semínek a klopí je k zemi. Můžeme ji vidět na poli, ale i na našich zahrádkách.
Také my máme každoročně na zahrádce několik slunečnic a nejen ty žluté, ale někdy jsou i červené. Objevují se sami, stejně jako květiny krásenky. Některé vyrostou do výšky i přes dva metry, jiné jsou menší. Je krásné hledět na včely, které na ně dosednou. Jsou pro ně zdrojem obživy.
Když semena dozrají, jsou uzavřena v nejedlé slupce. Ta se musí nejprve oloupat, aby byla vhodná ke konzumaci. S tím nemají problém ptáci, kteří slunečnicová semínka milují a vyzobávají je nám přímo před nosem.
Semínka obsahují hlavně vitamín E a B1, dále železo, hořčík, fosfor a vápník. Přidávají se do pečiva, salátů, i diabetici si je mohou dovolit. Výborná jsou například opražená a podávaná k dýňové polévce. Vyrábí se z nich olej a v kosmetickém průmyslu se přidávají do různých krémů.
Denním příjmem semínek se sníží hladina cholesterolu a krevního tlaku.
Celkově podpoří naše zdraví.
Máme rádi slunečnice na zahrádce, jsou to taková naše sluníčka pro potěšení. Semínka necháváme ptáčkům hned, ale schováváme je pro ně i na zimu.
Před dvěma lety jsem od kamaráda dostala semínka obřích slunečnic a byly opravdu velké. A těch semínek!
Ráda je baštím. A ani se ptáčkům nedivím, že jim chutnají.
My máme taky na zahradě občas slunečnice, objeví se náhodou a rostou nám před očima. Slunečnici dáváme v zimě ptáčkům, kterých je u nás doma hodně, mají se tu dobře 🙂 Doma dáváme slunečnicová semínka spolu s dalšími do buchet, to je pak dobrotka 🙂
Letos už také “vyrazily” na světlo světa nové slunečnice. Jeden rok jsme jich měli i dvacet. Některá semínka byla opravdu velká. Skoro všechna jsme nechali pro ptáčky.