Švestky jsou velmi ceněným ovocem pozdního léta, jsou oblíbené nejen u dospělých, ale i dětí, obzvláště při konzumaci ovocných knedlíků a domácích koláčů. Mají modrou až fialovou barvu, a ty nejčerstvější mají i lehké ojínění, nejlepší pro zdraví jsou syrové, ale jdou i konzervovat, zamrazit, usušit, dělat povidla. Nesmíme zapomenout ani na slivovici, která se vyrábí po zkvašení destilací z hodně zralých plodů.
Slivoním se daří celkem dobře všude, nejsou náročné, ale půda by měla být propustná. Co snáší špatně, jsou jarní mrazíky, přitom ale jí nevadí zimní mrazy. Co jí hodně vadí, jsou virové choroby, hlavně šarka, ta je dost rozšířená, způsobuje deformaci plodu. Také jsme měli doma jeden strom, a možná jen z důvodu, že už byl starý, (švestka není taky tak dlouhověká, jako třeba jabloň), tak byl také napaden šarkou. Pamatuji si, jak jsem zavařovala toto ovoce. Švestku rozkrojila, půlku do mísy, půlku vyhodila. Teď místo ní stojí třešeň, která zas trpí klejotokem, má popraskanou kůru a asi brzy bude nutno ji nahradit něčím jiným. Je nutné probírat plody švestek, pokud je to možné, když není příliš velký strom. Často má více plodů, než co jde dozrát a švestky by se neměly navzájem dotýkat. Sklízet by se měly pár dní před úplným dozráním, i se stopkami, aby ovoce nezačalo hnít. Ale jen pravá švestka, i když nepatří mezi ty velké, má nejdelší trvanlivost.
Teď si ještě povíme, čím je švestka tak výjimečná, kromě toho, že se používá hlavně v potravinářském průmyslu. Obsahuje totiž hlavně vitamín E, B, C a také hodně minerálů, např. draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, sodík, vlákninu a biotin-vitamín H, který pečuje o pokožku, nehty a vlasy. Plody švestek jsou ale také vynikajícím lékem na dnu (odbourává a vyplavuje močovinu, což je příčina této nemoci), krevní oběh, na revmatismus a také chrání cévy a srdce, snižují cholesterol. Vitamín E zpomaluje stárnutí pokožky, vitamín H podporuje růst vlasů a vitamín A se stará o dobrý zrak. Jak je vidět, švestky opravdu dokážou ovlivnit zdraví, měli bychom víc jíst toto ovoce, hodně lidí si švestky připomene, jen když se dělají švestkové knedlíky. Měli bychom si také uvědomit, že na švestky se nepije, jako ostatně po požití všech peckovin.
I moje babička dělala povidla, která vydržela mnoho let, ta nejstarší se od sklenice až odlepovala, ale po otevření chuť byla vynikající, dala se jíst jen tak lžící, nebo po rozvaření v hrnci spolu s rumem to nemělo chybu. Ještě vzpomeneme na nezbytné koláče, knedlíky, omáčky na divoko, buchty, kompoty ….
A ještě něco:
švestky pomáhají také při hubnutí tak, že potlačují hlavně pocity hladu. Kdo odolá „dietě“ plné vitamínů? Nejlepší jsou sušené, ale jsou víc kalorické.
Znáte nějaký dobrý recept? Určitě ano, jako já. Proto sem vložím jen jeden recept na švestkový koláč.
Máme druhým rokem novou švestku. Bylo na ní docela dost plodů, ale skoro všechny spadly. Navíc jí na koncích hnědnou listy, je celá nějaká “divná”. Asi dlouho nevydrží a budeme muset koupit jinou :-(.
Švestičky jsou mňam. Bohužel máme samé staré stromy a já loni koupila hrušeň a švestku ne. Musím tedy letos.
Do rendlíku dáme rozvařit cukr se 1/4l vody. Do vařícího dáváme po částach švestky, a jakmile maličko puknou, ihned vyndáme a zchladíme.
A co takhle švestky v rumu? Určitě se nebudou kazit a budou vždy po ruce, když budeme potřebovat třeba do buchet nebo do knedlíků. Bude to opravdu dobrá a voňavá chuť. Švestky skládáme do sklenic, a zalijeme rumovou vodou (1/4 l vody a 1/4 l rumu), přidáme trochu cukru, nebo sladidla. Má se dát asi kilo cukru, ale to nikdy nedávám. Vychází to asi na 4-5 kg švestek.